Založiť webovú stránku alebo eShop

AGILITY

 

AGILITY
(po slovensky pohyblivosť, obratnosť, zručnosť)
        Určite všetci poznáte klasický konský parkúr – Jazdec s koňom absolvuje skokové prekážky vo vopred určenom poradí na vyhradenom priestore.
No a AGILITY je šport, ktorý vznikol z tohto športu v Anglicku okolo roku 1978. Aj napriek rôznym tvrdeniam pre akých psíkov tento šport vznikol, dnes agility behajú orieškovia, aj čistokrvní hafaníci, spolu s deťmi, mládežou, dopelými , či dôchodcami a postupne si získaval priaznivcov na celom svete. A to či už pre zábavu, alebo ako vrcholový šport, ktorý má dokonca aj svoje majstrovstvá sveta.
Na Slovensku sa začali agility robiť začiatkom deväťdesiatych rokov založením prvého klubu agility v Bratislave s názvom „Slovenský klub agility“ (SKA). Bolo to združenie fyzických osôb, ktoré sa skladalo z jednotlivých miestnych klubov agility (MKA). Postupne vznikli MKA na celom Slovensku a doba si vyžiadala zmenu, v podobe vzniku Asociácie slovenských klubov agility (ASKA). ASKA je združenie právnických osôb, ktorá zastrešuje všetky registrované kluby agility pod Slovenskou kynologickou jednotou (SKJ).
          Teda AGILITY je kynologický šport, pri ktorom psík za pomoci psovoda prekonáva prekážky na parkúre, v poradí určenom rozhodcom. Vyhráva tím bez trestných bodov a v najlepšom čase.
Psíci sú rozdelení do veľkostných kategórií podľa výšky v kohútiku do troch skupín:
 *     Psi do 34,99 cm – kategória SMALL
 *     Psi od 35 do 42,99 cm – kategória MEDIUM
 *     Psi od 43 cm – kategória LARGE
 
Kategórie sa líšia hlavne výškou skokových prekážok, ale takisto výškou skokového kruhu a diaľkou skoku ďalekého. Ostatné prekážky ostávajú zhodné pre všetky kategórie.
Trať môže mať 12 až 20 prekážok a o jeho usporiadanie záleží na rozhodcovi. Je nekonečné množstvo variácií. Posunutie prekážky o pár centimetrov, či jej natočenie môže dodať trati úplne inú obtiažnosť.
Niektoré parkúry sú skôr technické, keď psovod viac – menej stojí na mieste a hýbe sa jeho pes a iné skôr behavé, kde má občas psovod čo robiť. Aby psíkovi stačil s dychom.
A keďže jednotlivé tými sú rôzne výkonnostne zdatné, aj na základe toho nám vznikajú tri kategórie:
*   A1 – trieda pre začiatočníkov
*   A2 – trieda pre tzv. lepších pretekárov
*   A3 – trieda pre tzv. „ostrieľaných“ (nazvaná aj elitná trieda)
Vstup do triedy A3 je dobrovoľný a pre tento vstup je potrebné splniť neľahké podmienky
 
 
TOPlist